freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


پژوهشگران مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش با استفاده از نانوذرات رس اصلاح شده درون رزین اپوکسی، موفق به تولید آزمایشگاهی یک پوشش نانوکامپوزیتی ضدخوردگی با خواص بهینه شدند.

به گزارش ایسنا کامپوزیت‌های پلیمری حاوی ترکیبات نانومقیاس که به نام نانوکامپوزیت شناخته می‌شوند، در دهه‌های اخیر توسط بسیاری از دانشمندان مورد توجه قرار گرفته‌اند. این‌گونه مواد خواص متفاوت بهبود یافته‌ای نظیر رفتار حرارتی، خواص سد کنندگی و رفتار ویسکوالاستیک نسبت به پلیمر اولیه از خود به نمایش می‌گذارند.

این بهبود عموماً به سطح بسیار بالای نانوذرات و اندرکنش آنها با پلیمر زمینه نسبت داده می‌شود. اما استفاده از نانوذرات ساده نیست و به یک سری فرایندهای اضافی نیاز خواهد داشت.

دکتر مرتضی گنجایی ساری، عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش از اجرای تحقیقاتی در این زمینه با هدف تولید یک پوشش نانوکامپوزیتی پلیمر/نانورس خبر داد و گفت: در این مطالعات درصدد بودیم که با تولید این نانو کامپوزیت بتوان از آن به‌ عنوان یک پوشش ضد خوردگی استفاده کرد. این پوشش علاوه بر عملکرد ضد خوردگی بالا، کارآیی فیزیکی و مکانیکی مطلوبی نیز ارائه می‌دهد.

وی در ادامه افزود: با توجه به قیمت پایین رس و همچنین فراوانی این ذره، تولید این پوشش نانوکامپوزیت پلیمری، هزینه‌ به ‌مراتب پایین‌تری را نسبت به موارد مشابه بر صنایع تحمیل خواهد کرد. همچنین به دلیل اینکه رس یک ماده‌ زیست سازگار و زیست‌ تخریب‌پذیر است، آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از فرایند تولید و استفاده از این نانوکامپوزیت به‌ مراتب کمتر خواهد بود.

گنجانی با بیان این که در این طرح تحقیقاتی نانوذرات رس به ‌صورت ورقه‌ای درون یک زمینه‌ پلیمری پخش شده است، یادآور شد: اما ناسازگاری بین زمینه پلیمری و نانورس و پخش نامناسب این نانوذرات می‌تواند خواص ضدخوردگی و سدکنندگی را با افت شدید مواجه کند. بنابراین در این پژوهش از پلیمرهای پرشاخه با چگالی بالای گروه‌های عاملی آب‌دوست سطحی به‌عنوان پلیمر زمینه استفاده شده که نانو ورقه‌های رس می‌توانند بر روی این شاخه‌ها جذب شده و برهمکنش ایجاد کند.

وی با تاکید بر این‌که از سوی دیگر این ساختار موجب می‌شود ورقه‌های رس از هم جدا شده و در زمینه به‌خوبی پخش شوند، خاطر نشان کرد: در این مطالعه در یک سامانه‌ اپوکسی- پلی آمید، نانورس با بهره‌گیری از نانوپلیمرهای پرشاخه که زیرمجموعه‌ای از پلیمرهای دندریتی است، اصلاح و به‌صورت ورقه ورقه پخش شد. اثر این فرایند بر روی ویژگی‌های رئولوژیکی، مکانیکی و خوردگی مورد ارزیابی قرار گرفت.

این محقق با اشاره به نتایج به دست آمده افزود: نتایج نشان داد این سامانه‌ نانوکامپوزیتی با محدود کردن نفوذ عوامل خورنده در داخل نانوکامپوزیت و نهایتاً سطح زیرلایه، تأثیر چشمگیری بر روی خواص ضد خوردگی دارد. همچنین با توجه به رویکرد نوین سازگار کردن نانورس و زمینه، بهبود قابل‌توجهی در ویژگی‌های مکانیکی سامانه نیز رخ داد.

به گفته وی، این پوشش می‌تواند در صنایع پالایش نفت و گاز به‌منظور جلوگیری از خوردگی تجهیزات و لوله‌های انتقال مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر مرتضی گنجایی ساری، دکتر بهرام رمضان‌زاده و مهندس امیر سعید پاکدل از اعضای هیأت علمی مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش و محمد شهبازی دانشجوی مقطع دکترای این مؤسسه است، در مجله‌ Progress in Organic Coatings  به چاپ رسیده است.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰:۱ دیده شده : ۸۴بار نویسنده : admin

خط تولید پوششهای سلولزی تولیدی پوششهای مصنوعی مواد غذایی تولید کننده پوششهای سلولزی صنایع نفت صنایع نفت و گاز صنایع نفت انرژی قشم صنایع نفتی صنایع نفت و پتروشیمی صنایع نفت و گاز عالی نسب صنایع نفت ایران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی صنایع نفت و گاز ایران صنايع نفت صنایع نفت و گاز سوز عالی نسب صنایع نفت و گاز سرو صنایع نفت و گاز استرالیا صنایع نفت و گاز چمان صنایع نفت و گاز لبنان توسعه صنایع نفت و گاز سرو صنایع نفت و انرژی قشم توسعه صنایع نفت و انرژی قشم توسعه صنايع نفت و انرژي قشم شرکت صنایع نفت و انرژی قشم شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم شركت توسعه صنايع نفت و انرژي قشم توسعه صنایع نفت انرژی قشم توسعه صنایع نفت و انرژی قشم (oeid) آدرس شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم صنایع نفتی ایران نمایشگاه صنایع نفتی مرکز صنایع نفتی عراق مرکز صنایع نفتی کشور عراق شرکت صنایع نفتی خوردگی در صنایع نفتی نفت و صنایع نفتی صنایع نفت گاز پتروشیمی استخدام صنایع نفت گاز و پتروشیمی اهمیت صنایع نفت و گاز و پتروشیمی خوردگی در صنایع نفت و پتروشیمی کارشناس رسمی دادگستری صنایع نفت و پتروشیمی تجهیزات صنایع نفت و گاز و پتروشیمی استخدام در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی خوردگی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی شرکت تولیدی صنایع نفت و گاز عالی نسب توليدي صنايع نفت و گاز عالي نسب شرکت صنایع نفت ایران شرکت صنایع تجهیزات نفت ایران انجمن صنایع پالایش نفت ایران شرکت خدمات حفاری صنایع نفت ایران شرکت مهندسی صنایع نفت ایران شرکت توسعه صنایع نفت ایران شرکت صنایع ملی نفت ایران صنعت نفت و گاز و پتروشیمی نمایشگاه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی استخدام ايرانيان در صنايع نفت و گاز و پتروشيمي قطر صنعت نفت و گاز ایران صنعت نفت و گاز ايران صنعت نفت و گاز در ایران چشم انداز صنعت نفت و گاز ایران در افق 1404 حاکمیت بر صنعت نفت و گاز ایران چشم انداز صنعت نفت و گاز ایران تاریخچه صنعت نفت و گاز ایران صنعت نفت گاز ایران صنعت نفت آبادان صنعت نفت صنعت نفت ایران صنعت نفت اهواز گاز و فر اخوان اجاق گاز و فر اخوان قیمت گاز و فر اخوان گاز فر اخوان قیمت اجاق گاز و فر اخوان فر گاز و برق اخوان گاز رومیزی و فر اخوان گاز و فر توکار اخوان گاز طرح فر اخوان گاز و هود اخوان قیمت گاز و هود اخوان اجاق گاز و هود اخوان نصب گاز و هود اخوان گاز هود اخوان سایت گاز و هود اخوان گاز و هود کن اجاق گاز و هود کن هود و گاز کنزو گاز رومیزی و هود کن نمایندگی گاز و هود کن گاز و ترمز دستی گاز و ترمز دستی سمنان سیستم گاز و ترمز دستی نصب گاز و ترمز دستی کنترل دستی گاز و ترمز گاز و ترمز دستی برای معلولین گاز و هود گاز و هود داتیس گاز و هود یانان گاز و هود لتو گاز و هود استیل البرز گاز و هود میلان گاز و هود درسا گاز و هود بیمکث گاز و فر گاز و فر لتو گاز و فر کن گاز و فر بوش گاز و فر آریستون گاز و فر توکار اریستون گاز و فرمان برای کامپیوتر گاز و فر لوفرا گاز و فر توکار قیمت گاز و فر توکار گاز فر توکار گاز فر توکار قیمت قیمت اجاق گاز و فر توکار فر گاز و برق توکار گاز و نفت منابع گاز و نفت ایران نمایشگاه گاز و نفت شرکت گاز و نفت اروندان گاز نفت گاز و سینک اخوان قیمت گاز و سینک اخوان گاز هود سینک اخوان سینک و گاز رومیزی اخوان کارخانه سینک و گاز اخوان شرکت سینک و گاز اخوان گاز و باند گاز و باند نظیف گاز باند نمایندگی گاز و باند گاز باندینی تولید پوشش‌های ضدخوردگی برای صنایع نفت و گاز

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۴۳
  • تعداد حاضران : ۱۶۹
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها